זבובים

זבובים הם ממשפחת החרקים בעלי כנפיים ושש רגליים. לזבובים שלושת חלקי הגוף – הראש, החזה והבטן, שעל-פי רוב מאוחים זה לזה. העיניים מכסות חלק ניכר מהראש. הזבובים ניחנים בכושר תעופה מעולה. מיני הזבובים הנפוצים בארץ הם זבוב הבית, זבוב הבית הקטן, זבוב בוהקן ירוק, זבוב בוהקן כחול וזבוב שחמטן.

זבובים ניתן למצוא מקננים בכל מקום שבו יש שאריות מזון, מצבורי פסולת וצואה.

 

נזקים – זבובים הם בעיקר מטרד אסטטי ותברואתי בכמויותיהם, בזמזומם המעצבן ובנגיעותיהם המעקצצות. לעיתים הם עלולים להעביר חיידקים לאדם.


מניעה והדברה – יש מספר פעולות להרחקת ולכידת זבובים, כמו הפעלת המזגן בטמפרטורות נמוכות, הפעלת המאוורר, התקנת רשתות בחלונות, הנחת מלכודות מסוגים שונים ושימוש בגרגירים מורעלים עם פרומון משיכה. יש לציין כי לאחרונה פותח חרקן בשם אולטרה פליי  על ידי החברה להגנת הסביבה מקבוצת "אלי כהן הדברות". החרקנים המצויים כיום בשוק לא מסוגלים לתפוס זבובים אלא יתושים בלבד, לעומת האולטרה פליי שביכולתו ללכוד את כל מיני המעופפים לרבות זבובים. יש לרסס ולבצע טיפולי הדברה בקירות, פחי אשפה, אדני חלונות וכדומה. חשוב גם להקפיד על סביבה נקייה.

כאשר מזיקים מעופפים הופכים למטרד סביבתי קבוע יש לדווח לגורמים כגון מועצות, עיריות ורשויות שיטפלו בשטחים הציבוריים וכל סביבה המהווה מטרד כמו מכולות אשפה, שווקים ואזורי תעשייה. לא די להסתפק בטיפול נקודתי או קצר טווח על מנת להרחיקם אלא לבער את מוקד הריכוז שלהם.

f